Věčná otázka: koupit si podnikatelské auto na firmu, nebo na soukromou osobu? Odpověď závisí od více faktorů. V následujících článcích si projdeme dva nejběžnější režimy: firemní auto a soukromé auto v podnikání. Začneme tím prvním: koupit „na firmu“ je prvním, co podnikatele napadne.
Co jde do nákladů při firemním autě?
„Firemní auto“ je jakýmsi zjednodušeným výrazem, v praxi jde o „auto zařazené do obchodního majetku“. V případě, že je auto zařazené do firemního majetku, je možné uplatnit takzvané maximum daňových výdajů. A to:
- kupní cenu auta – ne však naráz, ale prostřednictvím daňových odpisů (auto se odepisuje 5 let)
- různé pojistky – povinné ručení, havarijní či jiné druhy pojištění (pozor, plnění z pojištění je však daňovým příjmem)
- opravy a servisy
- různé příslušenství
- parkovné
- různé příslušenství
- silniční daň – ta se platí za každé auto používané na podnikaní (tedy i na auto soukromé)
A pokud uplatňujeme náklady dle doložených dokladů tak i
- spotřebu pohonných hmot
- parkovné
Popřípadě pokud se rozhodnete uplatňovat náklady na provoz auta pomocí paušálu na dopravu vozidel můžete si každý měsíc uplatnit paušální náklad 5 000 Kč (respektive 4000 pokud auto používáte i k soukromým účelům).
Koupit auto na firmu je výhodnější v případě aut nových (jsou totiž dražší a bude co odepisovat do nákladů) a stejně tak se pro tento způsob rozhodují plátci DPH (ti si zase mohou při jeho koupi odpočítat DPH).
Pozor na krácení výdajů
Auto však v praxi podnikatelé používají nejen na byznys, ale samozřejmě i soukromě. Podnikateli se tedy nabízí dvě možnosti:
- Buď budete dokládat všechny vydané doklady a vést si knihu jízd – pak uplatňujete vždy poměrnou část výdajů
- Popřípadě použijete paušál na dopravu vozidel – pohonné hmoty a parkovné nijak nedokládáte. Pokud však používáte auto i k soukromým účelům snižujete sí výšku odpisů a ostatních nákladů o 80%
Pridať komentár