Záloha daně z příjmu je pojmem, o kterém někteří podnikatelé nemají tušení, jelikož se jich v prvním roce podnikání netýká. Kdy tedy jako OSVČ musím platit zálohy na daň z příjmů? Jak vysoké mohou být splátky a do kdy je mám zaplatit?
Zálohy daně z příjmů neplatíme
Zálohy nemusíme platit v prvním roce podnikání, kdy nikdo netuší jak úspěšné bude naše podnikání a jakých příjmů dosáhneme. Též se netýká živnostníků podnikajících déle než 1 rok, kteří nedosáhli tak vysokých příjmů, aby v předchozím roce zaplatili na dani z příjmů více než 30 000 Kč.
Pololetní zálohy
Pokud jsme v minulém roce zaplatili na dani z příjmů 30 – 150 tisíc Kč, týkají se nás dvě zálohy.
Každá záloha bude ve výši 40% předchozí daně z příjmů a zaokrouhlí se na celé stokoruny nahoru.
Peníze musíme vždy uhradit na účet finančního úřadu do 15.6 a 15.12.
Čtvrtletní zálohy
Pokud jsme v minulém roce zaplatili na dani z příjmů více než 150 000 Kč musíme zaplatit zálohy čtyři ve výší jedné čtvrtiny poslední daně a zaokrouhlí se na celé stokoruny nahoru.
Zálohy posíláme na účet finančního úřadu do 15.3, 15.6, 15.9 a 15.12.
Jak postupovat při ukončení živnosti?
Pokud jsme spadali do kategorie, které se týkají zálohy daně z příjmů, tak zaplatíme poslední splátku následující po dni, kdy došlo k ukončení živnosti. Také musíme tuto událost nahlásit na finančním úřadě.
Příklad
Pokud ukončíme živnost k 1.10.2014, tak poslední úhrada zálohy daně z příjmů bude 15.12.2014.
Shrnutí
Jestliže jsme minulý rok nezaplatili na dani z příjmu více než 30 000 Kč nemusíme zálohy na daň z příjmů řešit. Po přesažení hranice 30 000 Kč začínáme platiti zálohy 2x ročně a při překročení 150 000 Kč platíme 4x ročně.
Pokud živnost ukončíme musíme její ukončení nahlásit na finančním úřadě a zaplatit následující zálohu ode dne ukončení živnosti.
Pridať komentár